When you make a digital product you gain power to sell and have people buy your work. You get to promote work that might have taken an hour or a week to make with the power to repeat the action of selling it at no additional cost. I worked for a week now I’ll advertise and sell something I can have people buy on repeat forever. People can buy it again and again.
If I made a sweatshirt. (however long that takes). I’d be exhausted trying to keep up with the demand. One sweatshirt might take like a week and then once I sell it. That’s it!.. Then bam I’m right back to where I was again where if I want to have something happen next I have to do it and when you get to it you can.
In a digital content industry you create and sell replications. In a physical industry you have to put work into each item to make sure it’s valuable and worth having.
Power Sell Electronic Books On Repeat Idea
You have the expertise you’ve had and gained from trying and learning and doing over the years. The effort it takes doesn’t describe what it’s worth when you have “only one copy”. Your work can sell 1, 10, 100, and even 1000. You can’t do that with a sweatshirt. But then really if you design a custom sweatshirt and have it made by a manufacture it’s kind of like the same thing. But if you had to make them by hand or something where it would be slower which you could imagine you’d know the work and effort.
With consumer goods like an electronic product that doesn’t change. Your brand teaches or gives to people and might even be a household name. Physical is one item per effort and digital “premium” content is limited to number of sales. When it takes a week to put together but you sell 10 of them you’d make like $200 bucks. If you sell 100 you make $2000. The amount of effort is the same for what you get from it.
Electronic Product Cost Plays A Role
Realistically you could sell like 500 to 1,000,000 or something. And here’s where we have communist ideas come in. Some people might know and remember being offered a product for $97 and then find it get cut down to $47 but the product is only worth like $20. So when they sell it they’re making money. And when you sell 500 you might make $10,000($20 each).
- When value of what it’s worth it might have “taken” an effort you value at $400. $20 an hour for like 10 hours. This one is 20 copies at $20 each.
- And for what it’s worth to the purchaser. $1000 worth of advice might be worth $1000 to you. so you need to sell 50 copies at $20 each.
But if you did then you should be satisfied. But you could sell 50 at $40 each and make double what you thought it was worth.
Either has to be a good example.
Premium content. Small collections of work you’ve done. And the main idea for your main idea Ebook Price Suggestion Strategy covering all the prices and the $20 price goal for full products to make you more money, sell more. And at least break even if you plan it right.
If you didn’t know how many you’d sell then how would you choose? I mean if you sell 10 at $100 each then you made $1000. And how would you know when to stop.. (you probably wouldn’t.)

On The Internet and With Valuable Worthwhile Consumer Goods
It’s got to be fair to say for whatever reason and however much it makes someone that when you buy something trustworthy you get for what it cost and ideally it’s a mutual beneficial to both of you. I had to pay like $60 to get my theme to pro so I could customize what I want. And I used to only do something if it was free. (you could find and download pro themes from like torrents).
Note:
An example of normal products that became consumer goods is Malcolm Gladwell books and How To Do “insert one of so many topics” For Dummies. If you remember these references. And just the same you might Know Advertising and Marketing; and improving your online presence and brand and website; ebook products from Ditto Effect 2.
You Have The Expertise You Have Already Accumulated From The Effort You Had “Taken“
From experience and preparation and practice. You’ve done what you’ve done. When you refine it it’s beautiful. When you teach it it’s easy. And when it’s worth something you’re happy. And so are the consumers.
Alright! How Much Do You Need?!
When I work online I have what I need already is mostly true. And if you have a job then you might think of what you can or can’t make as easy money. When you can’t make it but you can afford to sustain it you’re doing some kind of favor (unless your online footprint is bad). And what you can’t make you might think of as what you’ve lost.
Hosting a website might cost $12 a month so if I wanted to but I was on a budget I could only keep hosting it if I made 1 sale a month (at $20) which doesn’t seem like a lot. Then you can do it forever. That’s 12 sales a year(which is nothing) but it takes the effort “taken“.
And it might be about anything. “How to Make a Kite”. “Foods That Are Healthiest On A Budget“. You name it.
If 100 people Can Make $97 per sale
then 1000 people can make $10 per sale
Which one is worth more and how can you tell the difference?
It Matters Where The Money Ends Up And Where It Goes
When you’re looking for like $20-$50 it’s so interesting to think that if there was a way and a reason it couldn’t be too hard to come across. When $20-$50 makes a difference to someone but bigger people with similar ideas can scoop up you’re money to be more rich instead of less poor. More rich instead of more stable. Maybe what we pay for what we get might really have to matter.
If I needed to eat healthy and I’m on a budget then I’d love to pay for an electronic book and know a person who knew “Foods That Are Healthiest On A Budget” when it could save me and be worth more than I’m paying just to know. Instead of buying a car when I don’t even have my full license.